Wydziedziczenie i zachowek to pojęcia ściśle związane ze spadkiem, czyli majątkiem, który pozostawiła bliska, zmarła osoba. Warto wiedzieć, że choć możemy dowolnie dysponować swoim majątkiem, to jednak najbliżsi pominięci w dziedziczeniu mogą domagać się zachowku.

Czym jest zachowek?

Jeżeli cały swój majątek przekażemy w spadku jednej osobie z rodziny lub też spoza rodziny, wówczas najbliższa rodzina pominięta w dziedziczeniu może domagać się od spadkobierców zachowku. Zachowek ma na celu ochronę praw osób najbliższych zmarłemu, to jest jego małżonka oraz dzieci i wnuków, a także rodziców, jeżeli są powołani do spadku. Kwota zachowku zależna jest od wartości całego majątku zmarłego. Zachowek nie przysługuje osobom uznanym za niegodne; osobom, które odrzuciły spadek oraz osobom wydziedziczonym przez zmarłego.

Wydziedziczenie

Wydziedziczenie jest pozbawieniem prawa do zachowku, czyli osoba wydziedziczona nie może domagać się zapłaty zachowku od spadkobierców. Wydziedziczenia można dokonać wyłącznie poprzez testament, zaś powody są określone w kodeksie cywilnym. Nie można więc wydziedziczyć kogoś na podstawie własnej oceny – wydziedziczenie nie będzie wówczas skuteczne. Wydziedziczyć można wyłącznie osoby, którym przysługiwałby zachowek.

Pomoc notariusza

Wydziedziczenia można dokonać wyłącznie w testamencie, który należy spisać własnoręcznie lub u notariusza. Notariusz pomoże nam sporządzić dokument w sposób prawidłowy, zwłaszcza jeżeli zawieramy w nim wydziedziczenie osób z najbliższej rodziny.