Od czasu do czasu w różnych mediach słyszy się o sprawach kilkuletnich dzieci, które odziedziczyły spadki po zmarłych spokrewnionych osobach. Jeszcze parę lat temu mogły mieć miejsce takie sytuacje, że dziecko dziedziczyło w spadku ogromne długi. Jak sytuacja wygląda obecnie?
Dziedziczenie ustawowe – z dobrodziejstwem inwentarza
Jeszcze parę lat temu dziedziczenie ustawowe przebiegało w sposób prosty – spadkobierca dziedziczył majątek zmarłego, ale także całym swoim majątkiem odpowiadał za długi zmarłego. Jeżeli spadkobierca zrzekł się spadku, wówczas mogła mieć miejsce taka sytuacja, że to jego dzieci spadek ten odziedziczą. Obecnie dziedziczenie ustawowe zachodzi z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkobierca odpowiada za długi zmarłego, ale tylko do wysokości spadku, jaki otrzymał. W najgorszym więc wypadku nie stracimy zgromadzonego przez siebie majątku na pokrycie długów zmarłego.
Jak zrzec się spadku?
Po śmierci najbliższej osoby mamy sześć miesięcy na to, aby zrzec się spadku. Jeżeli w tym czasie nie zrzekniemy się go, wówczas dziedziczymy z dobrodziejstwem inwentarza. W sytuacji, gdy spadku się zrzekniemy, poszukiwani będą kolejni spadkobiercy, na przykład nasze dzieci. Wówczas powinniśmy pamiętać o tym, aby zrzec się spadku, także w ich imieniu, gdyż osoby małoletnie nie mogą same tego zrobić. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że dziedziczyć może nienarodzone jeszcze dziecko.
Wszelkie wątpliwości, związane z dziedziczeniem, może wyjaśnić nam notariusz.